İş & EkonomiYeme & İçme

Dünyanın En Pahalı Meyvesi Nedir?

Meyvenin dengeli bir beslenmenin iyi bir parçası olması, en sevdiğiniz meyveye para harcamanız için önemli bir sebep. Ananas gibi bir şeyi bile, sadece belirli iklimlerde yetişebilen tropik bir meyve ve neredeyse her yerde bulmak kolaydır. Peki ya size binlerce dolar değerinde belli bir ananas türü olduğunu söylersek?

Geçmişe bi bakalım…

1700'lerde Ananas
1700’lerde Ananas

İşleri belli perspektife koymak için, zamanda geriye bir göz atalım!

1700’lerde, ananas, zenginlik statüsünün bir simgesiydi. Bunun nedeni Avrupa’da yetişmiyor olmalarıydı, bu yüzden dünya kaşifleri bu nadir ve egzotik yeni meyveyi getirdiğinde arz düşük talep ise yüksek oldu.

O günlerde, bir ananas bugünün 8,000 dolarına eşitti! Tabii ki, ananas artık kolayca elde edilebiliyor. Ancak, üzerinde yüksek fiyat etiketi olan birkaç ananas hala var.

İngiltere’deki Heligan Kayıp Bahçeleri‘nde, çürüyen gübrelerle ısıtılan çamurdan binalarda yetişen ananasları bulacaksınız. Ancak endişelenmeyin, ananaslar hiçbir zaman gübreye temasa etmiyor. Burada kullanılan garip taktikler, daha soğuk bir iklimde bu tropik meyveyi yetiştirmek için eski ortamı oluşturuyor. Aslında, bu nadir ananasların yetiştirildiği yapı, 1991 yılında gün yüzüne çıkarılmış ve iki yıl sonra çalışabilecek duruma getirilmiştir.

Bu ananasları yetiştirmenin maliyeti nedir?

Teknik olarak, bu özel ananaslara paha biçilemez bu yüzden marketlerde bulunamaz.

İnsan gücüyle bir ananas yetiştirmek için 2 yıl gerekli. Her bir ananas yetiştirmenin maliyeti 1300 dolar.

Peki satılmıyorlarsa nereye gidiyorlar?

Credit: bbc.com
Credit: bbc.com

Başarılı bir şekilde yetiştirilen ananaslardan ilki, onları yetiştiren bahçıvanlara geri verilmiştir. Sonra, ananaslardan sadece bir tanesi başkasına verilmiştir: Kayıp Bahçeler’de yetiştirilen ikinci ananas 50. evlilik yıldönümü şerefine Kraliçe II. Elizabeth‘e hediye edilmiştir.

Bu ananasların değeri nedir?

ananas

Nadir, eski teknik ile yetişen, zaman ve el emeği isteyen bu ananaslar -gününde birinde açık artırma veya satışa çıkarsa- 16.000 dolar değerinde olacak!

İlgili Makaleler

Muhtemelen asla tadamayacak olsanız da, bahçıvanlar tadını “tatlı, patlayıcı bir lezzet” olarak tanımlamaktadır.

Öte yandan, bu ananaslar, marketlerde satılan standart ananasın düşük fiyatına şükretmemize neden olabilir!

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu