Din

Hinduizm Hakkında 20 İlginç Bilgi

Dünya çok geniş. Öyle ki, gerçekte, dünyada bir milyardan fazla Hindu var. Çoğu Sri Lanka, Nepal ve Hindistan’da yoğunlaşmıştır. Hindistan uzakta bir dünya gibi göründüğünden, dinle ilgili bazı yanlış anlamalar var. Örneğin, Hinduizm teknik olarak bir din değildir. Ve Hindular’ın milyonlarca Tanrıya inanmadığını biliyor muydunuz?

Bunu akılda tutarak, burada Hinduizm hakkında 20 ilginç bilgiye yer vereceğiz.

 1. Hinduizm, dünyadaki en eski dindir. Hinduizm ile ilgili en eski belgeler milattan önce 5,500’e kadar gider.
 2. Hinduizmi kimin başlattığını kimse bilmiyor (ya da umursamıyor)? Hinduizmin kurucusu olan kimse yok; bu bir yaşam tarzı. Din yıllar boyunca gelişti ve gelişmeye devam ediyor.
 3. Çağ, dört “yuga”ya ayrılmıştır. Dördüncü Yuga’nın sonunda bütün insanlar kıyamette ölecek ve yeni bir çağ başlayacak. Her bir yuga binlerce yıl sürüyor ve bir döngüsü 4.32 milyar yıl alıyor. Şu anda, son Yuga’nın ikinci yarısında yaşıyoruz. Ancak endişelenmeyin, kıyamet bir 300 yıl boyunca gelmeyecek(miş).
 4. Yuga kavramıyla Hindular, doğrusaldan çok dairesel bir zaman kavramına inanırlar. Bu, reenkarnasyonun neden Hinduizmin merkezi bir yer aldığını açıklamaktadır.
 5. Hinduizm, dünyanın üçüncü büyük dinidir. 1 milyardan fazla insan kendilerini Hindu olarak görüyor ve Hindular’ın %85’i Hindistan’da yaşıyor.
 6. Sanskritçe, dünyadaki en eski dil, “tüm dillerin annesi”dir. Her Hindu kitabı Sanskritçe yazılmış ve Sanskritçe’nin yarı-Tanrıların dili olduğu söylenmektedir.
 7. Tanrılardan bahsetmişken, Hinduizm gerçek bir çok-tanrılık değildir. Hindular, bir Tanrıya, (ama binlerce Tanrı olarak tezahür edilen) Brahma’ya inanır. Hangi Tanrıya ibadet ettikleri her Hindu’nun kendisine kalmış.
 8. Hindular, Trimurti adında üç ana Tanrıya sahiptir. Brahma, evrenin yaratıcısıdır; Vishnu evrenin öncüsüdür ve Shiva dünyanın yeniden yaratılması için dünyayı tahrip eder.
 9. Sıfır sayısı, ondalık sistem, sonsuzluk ve pi gibi temel matematik kavramları, ilk olarak Hindular tarafından kullanılmıştır.
 10. 108 sayısı Hindular için en kutsal sayıdır. Bu sayı, Güneş’in Dünya’dan olan uzaklığının Güneş’in çapına olan mesafesinin oranı olup yanı sıra Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığının Ay’ın çapına olan oranıdır.
 11. Çoğu Hindu, katı vejeteryanlardır. İnekler ayrıca kutsal hayvanlar olarak görülür. Asla Hindular tarafından yenmeyeceklerini bilerek, Hindistan sokaklarında dolaşırlar.
 12. Hinduizm evlilik kavramını icat etmiştir.
 13. Hinduizm bir din olarak başlamadığından, “Hinduizm” kelimesi hiçbir anlam ifade etmiyor. Yunanlılar ve Araplar tarafından “Shindu” nehrinden olanları tarif etmek için kullanılan bir kelimedir. Bu insanların takip ettiği yaşam tarzına Hinduizm denir.
 14. Hindular için nihai amaç kurtuluşa ulaşmaktır.
 15. Nehirler kutsal olarak görülür. Fakat başka hiçbir nehre, Ganj Nehri kadar tapmazlar. Herkesin günahı, aynı zamanda bir Tanrıça olarak kabul edilen Ganj’da banyo yaptığında yıkanır.
 16. Om, bilinçli aklın ilk sesi ve evreni doğuran ses olarak kabul edilir.
 17. Bir akupunktur uzmanına giderseniz, akupunkturun icadı için Hindulara (ve Çinlilere) teşekkür ederler.
 18. Safran Hinduizmin resmi rengidir ve safran bayrağı Hinduların resmi bayrağıdır.
 19. Lotus çiçeği Hindular için özel bir çiçektir. “İyi niyet, barış, refah ve mutluluğu” temsil eder.
 20. Kumbh Mela, Hinduların Ganj ve Yamuna nehirlerinin birleştiği yerde hacca gittikleri 12 yılda bir düzenlenen bir dini organizasyondur. Günahlarını yıkamak ve kurtuluşa ermek için oraya giderler. 2013 yılında 30 milyon insan Kumbh Mela’yı kutlamıştır.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu