Sanat & Tasarım

Pablo Picasso Hakkında Az Bilinen 26 Gerçek Bilgi

Pablo Picasso, dünyadaki en ünlü sanatçılar arasında. Bu etkileyici sanatçı, gençliğinden ölümüne kadar inanılmaz eserler üretmiştir. Çok tuhaf ve soyut olan resimlerinden bazıları onu bir boya fırçası kullanmaya çalışan diğer herkesten ayırıyor.

Bu ünlü ressamla ilgili bu az bilinen 26 gerçeğe bir bakın!

 1. Çoğu kişi onu Picasso olarak adlandırsa da, onun tam adı aslında 23 kelimeydi: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Santipima Trinidad Cipriano Trinidad Şehit Patricio Clito Ruíz y Picasso‘dur. Bu isimlerin hepsi bir aziz ve akraba listesinden geliyor.
 2. Picasso doğduğunda o kadar küçüktü ki, hemşire ölü doğduğunu düşünüp annesine bakmak için onu bıraktı. Neyse ki, amcası farkına varıp onu ölmekten kurtardı.
 3. Picasso’nun konuşmaya başladığında ilk kelimesi İspanyolca kurşun kalem anlamına gelen “lapis”tir.
  Le Picador
  Le Picador
 4. Aynı zamanda bir sanatçı olan babası, Picasso’ya sanatını yedi yaşındayken öğretmeye başladı.
 5. Dokuz yaşındayken, Picasso boğa güreşinde at süren bir adamın resmedildiği “Le Picador” isimli ilk resmini tamamladı.
 6. Picasso, 13 yaşında Güzel Sanatlar Okulu’na kabul edildi ve giriş sınavlarını sadece bir hafta -ki çoğu öğrenci bir ay- içinde tamamladı.
 7. Sanatçı 13 yaşındayken çok şey başardı. 13 yaşındayken Picasso, ilk sergisini bir şemsiye dükkânının arkasında sergiledi.
 8. Daha iyi bilinen “First Communion” adlı portresini Picasso 15 yaşındayken yapmıştı.
  First Communion
  First Communion
 9. Yedi yaşındaki küçük kız kardeşi, difteriden ölünce kendisi ve ailesi Barselona’ya taşındı.
 10. Picasso’nun yaptığı ilk iş, Pere Menach adlı bir sanat simsarı için çalışmak oldu.
 11. Picasso, tam bir zampara olarak tanınıyordu. O, üç kadından dört çocuğu vardı ve iki kez evlenmişti.
 12. Birçok metresi vardı. Metreslerini seçerken aradığı özellikler; sadece itaatkar olmaları ve 1.60 metreden daha kısa olmalarıydı.
 13. Picasso, özneleri geometrik biçimlere indirgeyen bir stil olan Kübizm olarak bilinen modern sanat akımının mucidi olarak kabul edilir.
 14. Ressamlıkla birlikte Picasso aynı zamanda bir heykeltraş, seramikçi, sahne tasarımcısı, şair, oyun yazarıydı.
 15. Anlaşılan, Picasso yanında dolu bir tabancayı taşımaya meyilliydi. Sıkıcı olduğunu düşündüğü insanlara veya bir Fransız sanatçı ve izlenimci olan Cézanne’ye hakaret eden herkesi kovmak için kullanırdı.
 16. Almanya, II. Dünya Savaşı’nda Paris’i işgal ederken, Picasso’nun resimleri Naziler tarafından yasaklandı çünkü sanat kurallarına uymadıklarını düşünüyorlardı.
 17. Pablo Picasso bir komünistti.
 18. Etkileyici bir şekilde, Picasso, bir kişi tarafından yaratılan sanat eseri dünya rekorunu elinde tutuyor. 78 yıl boyunca 13.500’den fazla resim veya tasarım, 100.000 baskı veya gravür, 34.000 kitap resmi ve 300 heykel veya seramik üretti. Bu da toplamı 147.800’den fazla sanat eseri anlamına geliyor.
 19. Sahip olduğu tek rekor bu değil. Şimdiye kadar satılan en pahalı resim, 2015 yılında 179,3 milyon dolara satılan Picasso’nun “Women of Algiers” isimli parçasıydı!
  Women of Algiers
  Women of Algiers
 20. Picasso evcil hayvanları severdi! Ömrü boyunca bir fareye, bir kaplumbağaya, maymuna ve birkaç kedi ve köpeğe sahipti.
 21. Picasso’nun son sözleri “Benim için için, sağlığıma için. Biliyorsunuz ki artık içemiyorum.”
 22. Picasso öldüğünde, tarihin en zengin sanatçısıydı.
 23. Picasso’nun vasiyeti yoktu, bu yüzden öldüğü zaman, emlak vergisi Fransızlara, resimleri ile ödendi.
 24. Picasso’nun ölümünden sonra, karısı Jacqueline Roque, o kadar harap olmuş ve yalnızdı ki, 13 yıl sonra silahla kendini öldürdü.
 25. Picasso’nun ölümünün tek zayiatı karısı değildi. Jacqueline, Picasso’nun mülkünün dağıtımı konusundaki bir tartışma nedeniyle cenazeye Picasso’nun torunu Claude’un gelmesine izin vermedi. Bu nedenle, Claude bir şişe çamaşır suyu içerek intihar etti ancak ölmesi üç ay sürdü.
 26. Picasso’nun en ünlü sözlerinden biri: “Sanat gerçeği anlamamızı sağlayan bir yalandır.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu