Çevre

Şimdiye Kadar Üretilen En Büyük Resif: Büyük Uçak Gemisi Resifi

Avustralya’nın güzel Büyük Set Resifi’ni duyduk, ancak çok fazla duymadığımız bir dalgıcın cenneti olan Büyük Uçak Gemisi Resifi: Meksika Körfezi’nin dibinde oturan Pensacola sahiline 24 mil uzaklıkta, 270 metrelik eski ABD Donanması Uçak Gemisi olan USS Oriskany.

Dünyanın En Büyük Geri Dönüşümlü ve İnsan Yapımı Resifi

Dünyanın En Büyük Geri Dönüşümlü ve İnsan Yapımı Resifi

Büyük Uçak Gemisi Resifi, 17 Mayıs 2006’da ABD Donanmasının bir emekli gemisinin denize çekilip stratejik olarak yerleştirilmiş 226 kg patlayıcıyla planlanmış bir patlama sonucu yaratılmıştır.

Denizde sadece 37 dakika ve on yıllarca süren uzun süreli hizmetten sonra, USS Oriskany bir zamanlar aştığı dalgaların altında sonsuza dek dinlenmeye koyuldu. Bu, USS Oriskany’nin hayatının sonu olmasına rağmen, aynı zamanda ikinci hayatının da başlangıcıydı.

Günümüzde dalgıçlar tarafından sık kullanılan Büyük Uçak Gemisi Resifi, dünyanın geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış en büyük insan yapımı resif.

Ünlü ve Renkli Bir Geçmiş

Ünlü ve Renkli Bir Geçmiş

II. Dünya Savaşı’nın bitmesinden kısa bir süre sonra, 1950’de görevlendirilen USS Oriskany, döneminin devrimci gemisiydi. İlk olarak “uzun gövdeli” bir taşıyıcı olarak tasarlanan USS Oriskany, devasa boyutlara, muazzam uçak taşıma kapasitesine ve çağdaşlarından çok daha yüksek hızlarda seyahat etme becerisine sahipti.

O kadar güçlü ve vahşiydi ki, mürettebatı ona “Mighty O” ismini takmıştı.

“İlkler”le tanınan bir gemi olan USS Oriskany, 1952’de Manhattan’a demirliyken güvertesinde ikonik bir bale performansına ev sahipliği yapmıştı.

Ayrıca zamanının çeşitli filmlerinde kamera karşısına çıkmış.

Çoğunlukla Pasifik’te konuşlandırılan USS Oriskany, hem Kore Savaşında hem de Vietnam Savaşında ağır aksiyonlar görmüştür. İlkinde iki, sonuncusunda da üç olmak üzere verdiği hizmetler için toplam beş yıldız kazanmıştır.

1966’da, USS Oriskany, gemideki magnezyum birikintileri alev alıp dört denizciyi öldürdüğünde, dünyanın en büyük deniz yangınlarından birine maruz kaldı. Fakat bundan kurtulup aktif hizmete geri dönebildi.

Kapsamlı hizmet geçmişinin ardından USS Oriskany, 1976’da görevden alındı ve 1995’te hurdaya satıldı.

Her ne kadar hurdaya atılsa da 1997’de Deniz Kuvvetleri tarafından yeniden alındı.

2004 yılında batırılıp yapay bir resife dönüştürülmesine karar verildi.

Hem Ekonomik Hem Doğal Bir Patlama

Hem Ekonomik Hem Doğal Bir Patlama
Hem Ekonomik Hem Doğal Bir Patlama

USS Oriskany, bir zamanlar sıcak bir bıçağın tereyağını kesmesi gibi dalgaları kesmesine rağmen, bugünlerde dalgalar üzerinden geçerken su altında oturuyor.

Su altı akımları, batık geminin üst yapısına çarptığında durağan dalgalar oluşturur ve aksi yöndeki akışla süpürülen küçük bir planktonu yakalar.

Büyük Uçak Gemisi Resifi, planktonu takip eden küçük balıkları, küçük balıkları takip eden kırmızı snaperları, yaramaz orfozlar gibi daha büyük balıkları ve daha büyük balıkları takip eden çekiç balıkları ve kaplan köpek balıklarını içeren kendi ekosistemine sahiptir.

Geminin iç kısmında okyanus kabukluları yaşıyor.

Battıktan bir hafta sonra dalgıçlar, USS Oriskany’de yeni doğmuş minik yavru yengeçlerin kolonileştiğini bildirdi.

Geminin kulesi deniz kestanesi ve kaya midyeleriyle kaplı. İskarmoz balıkları ise boş pencerelerin önünde dolaşıyor ve kedi balıkları, aşınmış uçuş güvertesindeki deliklere girip çıkıyorlar.

Yapay resif, yerel ekonomi için de büyük bir destekleyici. Bu sulara yelken açan balıkçılar, balıkları çekmek için kullanılan deniz ürünleri tedarik edebiliyorlar.

Aynı zamanda bölgeye birçok dalgıcı çekiyor. Sonuçta batık bir gemi dalgıçlara ideal bir keşif senaryosu sunar.

Zaman zaman, eskiden USS Oriskany’de hizmet veren ve yaşayanlar onu ziyaret etmek için dalıyorlar.

USS Oriskany’nin bazı eski askerlerinin külleri de gemiyle iç içe geçmiş, dalgaların altında ebediyen dinleniyor.

Eşsiz Bir Ekosistem

Eşsiz Bir Ekosistem

USS Oriskany, tam olarak tek olmasa da yapay bir resif haline getirilmiş en büyük gemi.

Hawaii kıyılarındaki mayın tarama gemisi USS Scrimmage gibi diğer eski donanma gemileri de dahil olmak üzere birçok sivil ve savaş gemisi suni resifler oluşturmak üzere batırıldı.

Deniz kestanelerinden köpek balıklarına, yengeçlerden kedi balıklarına kadar deniz yaşamını barındıran bu yapay resifler, doğaya yardım eli uzatır, ekosistemlerin etrafında gelişmesini sağlar ve çevrelerinin bir parçası haline gelirler.

Sadece bu da değil, aynı zamanda yerel kasaba ekonomilerini de destekliyorlar ve birbirlerine benzer güzellikleriyle dalgıçları çekiyorlar.

Bir zamanlar USS Oriskany gibi güçlü bir savaş silahı ve şimdiki Büyük Uçak Gemisi Resifi, ikinci yaşamında doğa için bir katalizör ve dayanak noktası haline gelmiş durumda.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu